top of page

MIMO PRAHU

co v praze neuvidíte?
 

Pokud chcete poznat Českou republiku lépe, můžeme se vydat i mimo Prahu.  Vybírat můžete z těchto výletů a exkurzí:

 

Mladá Boleslav & auto Škoda

Mladá Boleslav, město automobilů, leží asi 60 km od Prahy. Zdejší automobilka je jednou z nejstarších na světě. První vůz opustil její brány před více než sto lety. Dnes potkáme vozy značky Škoda na silnicích celého světa. Je pořadatelem prestižní interní soutěže Škoda Service Challenge. 


V Mladé Boleslavi zavítáme přímo do továrny a prohlédneme si část výroby nových vozů. V muzeu s velkým množstvím exponátů historických i současných vozů zase nahlédneme do historie mladoboleslavské továrny. Návštěva výrobního provozu je možná pouze v pracovní den, návštěva není vhodná pro děti mladší 6 let

 

Časová náročnost:  6-7 h

KUTNÁ HORA

Kutná Hora je malebné středověké město ležící asi 80 km od Prahy. Svého času bylo díky těžbě stříbra bohatší než Praha. Třetina evropského stříbra ve 13. století pocházela právě z Kutné Hory, důl Osel byl nejhlubším na světě. Ve zdejší mincovně se razila tehdy nejstabilnější evropská měna – pražské groše. Bohatství dalo vzniknout řadě památek, díky kterým je město zařazeno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Ve městě je řada stylových hospůdek nabízejících velmi chutnou kuchyni, dobré pivo a příjemné posezení. Prohlédneme si historické jádro města, chrám sv. Barbory a navštívíme tehdejší centrální mincovnu. Svého času byla tolik významná, že součástí komplexu byla i královská rezidence včetně audienčního sálu a kaple.

Zavítáme také do světoznámé Kostnice v Kutné Hoře – Sedleci. Kostnice tvoří přízemní část kostela Všech Svatých a jsou v ní uloženy ostatky 40 tisíc těch, kteří tu žili před námi. Milovníky nevšedních zážitků čeká výprava do míst, kde před staletími pracovali horníci. Mohou projít asi 250 metrů bývalou důlní štolou, navíc v tradičním hornickém oblečení.

 

Časová náročnost: 6 – 8 h

Jablonec nad Nisou & bižuterie

Jablonec nad Nisou leží v blízkosti Jizerských hor asi 100 km od Prahy. Návštěvníky města přitahuje zejména křehká krása českého skla, kouzlo českých vánočních ozdob i výroba bižuterie z korálků, kovu či jiných materiálů, která se stala fenoménem Jablonecka. 


Navštívíme památník sklářství v Kristiánově s modelem sklářské osady, dále Muzeum skla a bižuterie, kde se seznámíme s příběhem výroby a zpracování skla i bižuterie a prohlédneme si krásné exponáty svezené sem z řady regionálních muzeí. 
Navíc si odvezeme opravdu netradiční suvenýr – šperk, který si pod vedením odborníků sami vyrobíme. 

 

Časová náročnost: 6 – 8 h

pilsner urquell & pivo

Výroba piva je v České republice nejpopulárnější průmyslové odvětví. Pivo tu vaří téměř 50 průmyslových a více než 200 malých pivovarů a minipivovarů. 


Za výrobou světoznámého piva značky Prazdroj se vydáme do Plzně – krajského města asi 90km od Prahy. Plzeňské pivovary a Pivovarské muzeum jsou tu nejčastějším turistickým cílem, ale město se může pochlubit i řadou památek, pěknou botanickou a zoologickou zahradou či sídlem Západočeské galerie. V roce 2015 se stalo Evropským hlavním městem kultury. Navštívíme prohlídkovou trasu Pilsner Urquell, která patří k vysoce hodnoceným turistickým atrakcím. Je plná zajímavostí o vaření piva, nabízí návštěvu varny a stáčírny pro 120 tisíc lahví piva za hodinu.

Podíváme se také do Pivovarnického muzea, které nás provede nejen historií pivovarnictví, ale také nás pozve do sklepů a sladovny a ukáže sbírku sběratelských kuriozit, které s pivovarnictvím souvisejí. Milovníci zážitků se mohou návštěvu pivovaru kombinovat se školou, ve které se zábavnou formou naučí správnému čepování piva. Úspěšní absolventi obdrží certifikát o absolvování a mohou se těšit i na praktický půllitr. Výlet do Plzně lze spojit s návštěvou vědeckého centra Techmanie.


Časová náročnost: 6 – 8 h

VELKÉ POPOVICE & pivo

Velké Popovice jsou poměrně malá obec nedaleko Prahy. Proslavil je pivovar, jehož maskotem je černý kozel. V blízkosti pivovaru je stylová restaurace vyhlášená domácí českou kuchyní a širokou nabídkou čepovaného piva.


Prohlédneme si místní pivovar, novou i historickou varnu. Prohlídka sklepů je spojena s ochutnávkou piva. Dozvíme se také něco o historii a současnosti pivovaru a na závěr na nás bude čekat živé překvapení.


Časová náročnost: 3 – 4 h

Nižbor & výroba skla

Městečko Nižbor leží opravdu jen kousek za Prahou – cca 40 km a sklárna rodiny Rücklů sem přivádí ročně mnoho návštěvníků. Největší exportní destinací sklárny jsou USA, Japonsko nebo Singapore.


Exkurze do sklárny Rückl Crystal nás provede jednotlivými výrobními provozy. Uvidíme po etapách vznik výrobku z křišťálového skla ruční technologií.


Podniková prodejna nabízí možnost výhodného nákupu krásných dárkových předmětů nebo stolního skla.


Časová náročnost: 3 – 4 h

Ceský Krumlov

Jihočeské město, které leží 170 km od Prahy, má rozhodně co nabídnout. Hradní a zámecký komplex je druhým největším v České republice. Tvoří ho 40 budov, 5 nádvoří a několik hektarů zahrad. V historickém centru města stojí tři stovky památkově chráněných objektů. V řadě z nich jsou hospůdky s kulinářskými specialitami nebo obchůdky se suvenýry. Je to město, o kterém nejde psát – musí se vidět! Navštívíme samozřejmě hradní a zámecký komplex, který svou architekturou a rozlohou patří mezi nejvýznamnější středoevropské památky a po jeho prohlídce si odpočineme v krásné zámecké zahradě. Poté sestoupíme do města, projdeme historickým centrem a zastavíme se na něco dobrého v některé z místních restaurací nebo zajdeme na dobré pivo do některé z krčem. Časová náročnost: 10 - 11 h

Karlštejn

Výjimečný svou polohou i posláním – takové místo má mezi českými hrady středověký Karlštejn, ležící jen 25 km od Prahy. Založil ho ve 14. století římský císař a český král Karel IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především říšských korunovačních klenotů. Zajímavosti nabízí i karlštejnské podhradí – sídlí tu Muzeum voskových figurín, Muzeum betlémů či Dům hodin s největší výstavou tikajících strojů v České republice. Hlavním cílem je samozřejmě návštěva prohlídka hradu Karlštejn. Vybírat můžeme z několika prohlídkových okruhů, všechny jsou krásné. V případě přání můžeme navštívit některé z muzeí v městečku Karlštejn nebo místní restauraci s nabídkou čerstvé zvěřiny.


Časová náročnost: 5- 6 h

Exkurze Mladá Boleslav Auto Škoda
Exkurze Kutná Hora a stříbro
Exkurze Jablonec nad Nisou a bižuterie
Exkurze Plzeň a výroba piva
Exkurze Velké Popovice a výroba piva
Exkurze Nižbor a výroba skla
Exkurze Český Krumlov
Exkurze Karlštejn
bottom of page